piątek, 4 grudnia 2015

Magia opakowania

Zwłaszcza w takim czasie jak Święta Bożego Narodzenia, możemy zauważyć wiele produktów, których opakowania wzbogacane są o świąteczne motywy. Do grup produktów najczęściej sygnowanych w efektowne motywy należą głównie słodycze, ale zdarzają się też i usługi bankowe czy telekomunikacyjne. Wiąże się to z sezonowością, coraz bardzej zaznaczającą się w kampaniach reklamowych prowadzonych w Polsce. Jak jednak wygląda opakowanie samo w sobie? Jaka jest jego istota i rola opakowania we współczesnym marketingu? Czy zdobienie go choinkami, piernikami czy uśmiechniętymi mikołajami ma jakiś sens?


Najistotniejszą funkcją jest funkcja zabezpieczająca. Ma ona zabezpieczyć produkt przed zniszczeniem, ułatwić jego magazynowanie i transpor oraz zapewnić wygodę w użytkowaniu. Funkcja informacyjna ma na celu zaróznajomić użytkownika z zawartością opakowania oraz wyróżnić i zidentyfikować produkt w ofercie asortymentowej. Jak szybko zaobserwujemy to na opakowaniach choćby żywności - często mija się to z prawdą. Na przykład...

Źródło: http://az809444.vo.msecnd.net/image/654071/636x380/0/654071

... na upartego moglibyśmy produkt zareklamować, bowiem w środku nie znajdziemy ani ciastek, ani malin ;) Najbardziej interesującą nas funkcją jest oczywiście - funkcja promocyjna. Atrakcyjnie opakowany produkt jest sprzedawany częściej i uważany za bardziej wartościowy. Co więcej, szybciej wywołuje chęć zakupienia produktu i stymuluje sprzedaż.

W Europie opakowanie produktu miało związek głównie z jego ochroną, łatwiejszą eksploatacją i dystrybucją. Obecnie stawia się głównie na dwie pozostałe z funkcji. Teoretycznie... ;)

*

*

*

*

*

*

Jak widać, w niektórych przypadkach można uzyskać przerost formy nad treścią.. ;) Warto sobie uzmysłowić, że istnieją również kultury w których pakowanie prezentów, czy produktów okazjonalnych wyrasta na rangę sztuki. Pionierem, jest tu Japonia - wynika to z uwarunkowań kulturowych związanych z wysokokontekstowością kultury. Piękne opakowanie wyraża szacunek i uczucia którymi dażymy obdarowanego i w tym momencie nie potrzeba już nic dodawać - opakowanie zastępuje w tym momencie słowa, których my Polacy byśmy zapewne użyli. Czy producenci również to stosują?


Źródło: http://www.comeonilene.com/wp-content/uploads/2012/01/kitkit10.jpg


Źródło: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/1e/30/3d/1e303d26fe525f5ab5b84d3d21db6d18.jpg

Z pewnością uderza duża ilość "opakowań w opakowaniach", ciekawych form i relacji między opakowaniem większym i mniejszym. Jak w Polsce uwarunkowania kulturowe mogłyby wpływać na opakowania produktów? To pytanie dla Was... ;)



*zdjęcia pochodzą z boredpanda.com

0 komentarze:

Prześlij komentarz